Ako vybrať telekonvertor?

Telekonvertor je špeciálna jedno alebo viac šošovková sústava, ktorá predlžuje ohniskovú vzdialenosť a tým pádom zväčšuje priblíženie teleobjektívu. Telekonvertory sa vyrábajú s rôznou účinnosťou a označujú sa násobkom priblížení (1,4x, 1,7x, 2x atď.). Nasadzujú sa medzi teleobjektív a telo DSLR.

Telekonvertor je špeciálna jedno alebo viac šošovková sústava, ktorá predlžuje ohniskovú vzdialenosť a tým pádom zväčšuje priblíženie teleobjektívu. Telekonvertory sa vyrábajú s rôznou účinnosťou a označujú sa násobkom priblížení (1,4x, 1,7x, 2x atď.). Nasadzujú sa medzi teleobjektív a telo DSLR.

Doba čítania 5 min.
Andrea, redakcia Heureka.sk

Existujú tiež predsádkové šošovky, ktoré sa skrutkujú priamo na objektív alebo na určitý redukčný krúžok. V ponuke nájdeme telepredsádky aj širokouhlé predsádky alebo makropredsádky. Predsádky sa väčšinou používajú ku kompaktným fotoaparátom.

Rýchle odkazy:

Telekonvertory pre Canon
Telekonvertory pre Nikon
Telekonvertory pre Sony
Telekonvertory pre Olympus

Môžem na svoj kompaktný foťák použiť akúkoľvek predsádku?

Akúkoľvek predsádku použiť nemôžeme. Záleží predovšetkým na priemere závitu objektívu (alebo redukčného krúžku), ale aj na konštrukcii objektívu, nie na všetky foťáky sa dajú použiť všetky predsádky aj keď závit súhlasí. Najlepšie je používať len tie odporučené výrobcom.

K elektronickým zrkadlovkám a kompaktným prístrojom, ku ktorým sa dá použiť telekonvertor je väčšinou určený jeden typ predsádky a ten sa väčšinou nedá použiť pre iný prístroj.

Každý výrobca vyrába daný typ predsádky a naviac redukčný krúžok, pomocou ktorého sa predsádka k prístroju upevňuje. Existujú aj fotoaparáty, na ktorých sa telekonvertor skrutkuje priamo na závit filtra na objektíve. Na takých fotoaparátoch je dôležitý priemer závitu, ktorý musí byť zhodný s priemerom závitu predsádky.
Existujú aj takzvané neoriginálne telekonvertory od výrobcov, ako je Kenko, Soligor, alebo Raynox. Tie sú väčšinou univerzálne a tiež u nich rozhoduje priemer závitu, ktorý musí byť zhodný s priemerom adaptéra alebo objektívu.

V dnešnej dobe sa od systému telekonvertorov tejto triedy fotoaparátov upúšťa. Na elektronických zrkadlovkách s ultrazoomom predsádky nemajú zmysel a na kompaktných fotoaparátoch je len veľmi málo modelov, na ktoré sa dá pripevniť adaptér na predsádky. Telepredsádky, takisto ako širokouhlé predsádky naviac znižujú obrazovú kvalitu, zhoršujú ostrosť a sú náchylné na obrazové vady ako je napríklad aberácia alebo vinetácia.

Aký telekonvertor pre digitálne zrkadlovky?

U DSLR (digitálna zrkadlovka) prístrojov je vždy telekonvertor závislý na bajonete daného výrobcu. Na týchto prístrojoch je preto možné využiť buď značkové telekonvertory alebo produkty alternatívnych výrobcov, ktorými sú napríklad Sigma, alebo Tamron.

Telekonvertory sa označujú a fungujú na rovnakom princípe ako na kompaktných fotoaparátoch a EVF zrkadlovkách. Určitým násobkom predlžujú ohnisko a do určitej miery sa nimi tak dá zvýšiť výkon teleobjektívu. Tie sú väčšinou drahé, ťažké a objemné.

Násobkom, ktorým sa predlžuje ohnisko objektívu sa priamo úmerne znižuje jeho svetelnosť. Tým pádom je možné telekonvertory využívať hlavne na teleobjektívoch s vysokou svetelnosťou, typicky s f/2,8. Na teleobjektívoch s horšou svetelnosťou je možné telekonvertory používať len vo veľmi obmedzenej miere a na niektorých značkách dokonca vôbec.

Dôvod je jednoduchý: prílišným znížením svetelnosti už väčšinou prestáva fungovať autofokus. Zníženie svetelnosti vplyvom použitia telekonvertora je totiž dosť dôležité. 1,4x telekonvertor zníži svetelnosť objektívu väčšinou o jeden EV stupeň, teda na objektíve s f/2,8 dôjde ku zníženiu na f/4. 2x tekonvertor potom znižuje svetelnosť o 2 EV, čo už je veľa. Z objektívu s f/2,8 máme objektív s f/5,6. To je väčšinou hranica, pri ktorej na niektorých fotoaparátoch už prestáva byť funkčný autofokus.

Aj na telekonvertoroch dochádza ku zhoršeniu obrazovej kvality, v niektorých prípadoch dokonca môže dôjsť k obmedzeniu funkcie automatického ostrenia., viď vyššie.

Telekonvertory sa teda dajú použiť len na určité typy teleobjektívov, ktoré väčšinou výrobca uvádza v tabuľke kompatibility. Na lacnejšie objektívy s horšou svetelnosťou (alebo na základné objektívy) sa potom telekonvertor nedá ani nasadiť vďaka mechanickej ochrane.

Aj keď existujú telekonvertory od neznačkových výrobcov, je vždy najlepšie použiť výhradne ten originálny (odporučený výrobcom objektívu), pretože v opačnom prípade môže dôjsť k ešte väčšej strate kvality, prípadne k chybe kompatibility.

Ako je to so znížením svetelnosti na predsádkach a telekonvertoroch?

Výhodou predsádok je všeobecne to, že svetelnosť neznižujú, zatiaľ čo telekonvertory áno.

Násobkom, ktorým sa predlžuje ohnisko objektívu sa priamo úmerne znižuje jeho svetelnosť. Tým pádom sa dajú telekonvertory využívať hlavne na teleobjektívoch s vysokou svetelnosťou, typicky s f/2,8. Na teleobjektívoch s horšou svetelnosťou je telekonvertory možné používať len vo veľmi obmedzenej miere a na niektorých značkách dokonca vôbec.

Dôvod je jednoduchý: prílišným znížením svetelnosti už väčšinou prestáva fungovať autofokus. Zníženie svetelnosti vplyvom použitia telekonvertora je totiž dosť dôležité. 1,4x telekonvertor zníži svetelnosť objektívu väčšinou o jeden EV stupeň, teda na objektíve s f/2,8 dôjde k zníženiu na f/4. 2x tekonvertor potom znižuje svetelnosť o 2 EV, čo už je dosť veľa. Z objektívu s f/2,8 máme objektív s f/5,6. To je väčšinou hranica, pri ktorej na niektorých fotoaparátoch už prestáva byť funkčný autofokus.

Vybrať Telekonvertor